Escape Room Navideño
Spróbuj przejść escape room po hiszpańsku na bazie quizu. Jak grać ? Przeczytaj najpierw poniższy tekst po hiszpańsku. Jest to potrzebne do rozwiązania wszystkich zagadek, inaczej nie dasz rady. To wcale nie jest takie proste. Powodzenia !
Świąteczne tradycje hiszpańskie
Każdy Polak wie, jakie tradycje panują w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale czy wie, jakie panują w Hiszpanii? Oto kilka przykładów:
1. Lotería El Gordo
Od pierwszego losowania Loterii Świątecznej minęło ponad 200 lat . 18 grudnia 1812 r. szczęście uśmiechnęło się po raz pierwszy w Boże Narodzenie, w bardzo niekorzystnym okresie, ponieważ Hiszpania była w stanie wojny z najazdem Napoleona.
Losowanie odbyło się w Kadyksie , jedynym mieście, które oparło się francuskiej inwazji. Loteria bożonarodzeniowa narodziła się z inicjatywy Ciriaco Gonzáleza Carvajala , ministra Rady i Izby Indii, aby zebrać pieniądze na skarbiec państwa, który musiał ponieść koszty wojny o niepodległość. Później osadziło się w Madrycie ,gdzie trwa do dziś.
Jak wygląda świąteczna loteria?
Dzień przed losowaniem , kulki z liczbami i nagrodami są publicznie sprawdzane. Są one liczone i każdy z obecnych, za uprzednią zgodą przewodniczącego, może je zbadać we własnym imieniu. Kule wykonane są z bukszpanu, dzięki czemu są lekkie i mocne, a waga każdej z nich jest dokładnie taka sama. Liczby są wygrawerowane laserowo na każdej z kulek, więc nie ma ciężaru farby.
Po zakończeniu liczenia pomieszczenie jest opróżniane, a wszystkie wejścia są zabezpieczone wewnętrznymi zamkami. Jedynym wyjątkiem są drzwi na podium, których klucze po zamknięciu i zaplombowaniu pozostają w posiadaniu trzech różnych osób.
Sala, w której odbywa się losowanie, otwiera się o 8 rano. Dostęp jest dozwolony dla wszystkich widzów. Kulki po pokazie publiczności są transportowane do bębnów. Wreszcie bębny zamykają się i na znak prezydenta obracają się jednocześnie.
Około godziny 9.15 rano rozpoczyna się samo losowanie. Odbywa się to za pomocą dwóch bębnów. W trakcie losowania uczeń z Colegio de San Ildefonso wyciąga kulkę z bębna z liczbami, a drugi uczeń wyciąga kolejną kulkę z bębna z nagrodami, przy czym numery i nagrody są śpiewane przez nich na głos. Następnie dzieci są zmieniane przez kolejnych i tak aż do pustego bębna. Totolotek powinien u nas tak wyglądać 😉
2. Hiszpańskie świąteczne potrawy
24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia obowiązkowo podawana jest szynka Serrano. Dużą rolę odgrywają również ryby i owoce morza, zwłaszcza krewetki królewskie i ślimaki. Na stole znajdziemy również: zupę consommé ,czyli taka hiszpańska wersja naszego rodzimego rosołu ,natomiast w Madrycie jada się zupę migdałową.
Z dań głównych popularną potrawą jest cochinillo de Navidad – pieczony prosiaczek, podawany głównie w Kastylii-La Manchy. W Katalonii z kolei serwuje się różne rodzaje mięsa, kiełbasy i czarną kaszankę. W Andaluzji, ze względu na dominujący drób, możemy zjeść pysznego kurczaka, a na Wyspach Kanaryjskich- mięso kozie.
Na deser jest migdałowy, słodki turrón . Bardzo popularne są polvorónes, czyli andaluzyjskie ciastka świąteczne. Robi się je z dodatkiem cynamonu oraz migdałów, obsypuje cukrem pudrem i sprzedaje zawinięte w papier. Można skosztować również: orzechów, daktyli, marcepanu oraz kilku rodzajów drożdżowych ciast i ciastek.
Jeśli chodzi o napoje nie może zabraknąć wina, zarówno białego, jak i czerwonego oraz bąbelków- cava, czyli wino musujące, którym często wznoszone są toasty.
3. Prima aprilis w grudniu
4. Zjedzenie 12 winogron z okazji Nowego Roku
Gdy zegar odlicza 3..2..1.. do Nowego Roku, ludzie trzymają garść 12 winogron. Zamiast krzyczeć „Szczęśliwego Nowego Roku!”, Hiszpanie są zajęci próbowaniem zjedzenia dwunastu winogron zanim zegar wybije 12 razy. Mówią, że jeśli nie uda im się zjeść wszystkich, będą mieć pecha w następnym roku. Na wszelki wypadek warto wziąć udział w tej tradycji,a w noworoczny poranek obowiązkiem jest zjedzenie czekolady z churros.
5. Nie ma Świętego Mikołaja…
5 stycznia po południu we wszystkich dużych miastach Hiszpanii odbywa się parada z platformami, oświetleniem, muzyką i… trzema Mędrcami
Melchor, Gaspar i Baltasar będą mieli bardzo pracowitą noc, zostawiając zabawki w butach wszystkim dzieciom, które dobrze się zachowywały, ale najpierw miasta witają je. Rodziny czekają cierpliwie, aż parada nadejdzie i przejdzie przed ich oczami, rzucając cukierki, które dzieci spieszą zbierać. 6 stycznia również obowiązkiem jest zjedzenie Roscón de Reyes — jest to cukierek w kształcie dużego pączka, wypełniony różnymi kremami, kandyzowanymi owocami na górze i fasolką i figurką wypiekaną w środku. Jeśli zdobędziesz figurkę z małą zabawką, zdobędziesz zaszczyt noszenia korony, ale jeśli twój plasterek zawiera fasolkę, będziesz musiał zapłacić za roscón w przyszłym roku.
Hiszpański prezent dla każdego, w każdym wieku.
Hiszpańskie, świąteczne okienko
Zapoznaj się z hiszpańskimi słówkami świątecznymi.
Ciekawostka hiszpańska
"Caga Tió de Nadal" czyli "Srający Wujek"
Jest to stara katalońska tradycja. Tió to duża drewniana belka z dwoma lub czterema drewnianymi nogami, pomalowaną uśmiechniętą twarzą i tradycyjną katalońską barretiną. W Wigilię wujek ma srać prezenty dla dzieci. Z tego powodu od 8 grudnia, kiedy w całej Hiszpanii obchodzone jest Niepokalane Poczęcie, rodziny zaczynają co wieczór karmić Tió i dbać o to, by było mu ciepło pod grubym kocem. Aby zmusić Tió do wypróżnienia, dzieci z domu uderzały w kłodę, śpiewając świąteczne piosenki, zachęcając go do załatwienia się. Tradycja mówi, że aby El Tió się zesrał, dzieci muszą wyjść z pokoju i modlić się, aby El Caga Tió przyniósł im wiele prezentów. Daje to doskonałą okazję członkom rodziny do ukrycia prezentów pod kocem, aby udawać, że Caga Tió później je wypróżnia. Zazwyczaj Caga Tió nie przynosi drogich prezentów, ale często przynosi cukierki, orzechy lub nugaty, którymi później będzie dzielić się cała rodziną.
W poniższym filmiku możesz zobaczyć jak dzieci i dorośli proszą o prezenty słynną figurkę i posłuchać piosenki ,którą przy tym śpiewają.
Świąteczne opowiadanie po hiszpańsku
Przeczytaj uważnie świąteczną historyjkę, będzie ona potrzebna do poniższego quizu. Przy okazji poćwiczysz hiszpańskie czasy przeszłe. Text przygotowany przez naszą lektorkę Lucianę.
Había una vez una familia que estaba formada por una madre y tres hijos. La hija mayor se llamaba Carla, tenía 10 años, era tímida pero muy inteligente: le iba muy bien en la escuela.
El niño del medio se llamaba Daniel, tenía 8 años. Era el más travieso de los tres, no le iba bien en la escuela y a menudo se metía en problemas. La niña más chica de la familia tenía 4 años, era muy tranquila, e iba al jardín de niños.
La madre de los niños se llamaba Marta, trabajaba haciendo limpieza en casas. Ese año había sido muy difícil para ella económicamente. Además la pandemia lo empeoró todo y tenía muchas deudas que pagar.
Era diciembre, la navidad se acercaba cada vez más, los niños estaban cada vez más entusiasmados con Papa Noel y los regalos que éste iba a traer. Habían estado mirando catálogos de juguetes, ya tenían elegidos los regalos que querían recibir en esa navidad.
Mamá estaba callada últimamente, los niños estaban demasiado ansiosos como para darse cuenta. Mamá estaba preocupada porque ya se acercaba la navidad y aún no le habían pagado en el trabajo. Los días pasaron y le dijeron que le iban a pagar en enero debido a la crisis.
En nochebuena los niños sentían que algo no andaba bien con su madre, pero no dijeron nada. Comieron una cena sencilla y a las doce de la noche salieron a ver los fuegos artificiales. ¿Dónde está Papá Noel? se preguntaban los
niños, pero los regalos no aparecían.
La madre les dijo que tal vez este año Papa Noel no pudo pasar por su casa. Los hermanos se quedaron pensativos. ¿Cómo podía ser posible?
Mientras tanto, un cachorro que había sido abandonado en la calle escapó muy asustado por el ruido de los fuegos artificiales, pudo meterse por el portón de la casa de la familia y se quedó muy asustado en un rincón.
La madre escuchó un sonido raro que venía de afuera, salió a ver que era y ahí encontró al cachorrito. Lo levantó y lo llevó dentro de la casa. Los niños estaban muy felices ¡por fin tenían un perro! algo que deseaban hace mucho tiempo.
Para mi mamá – Luciana ❤️
Quiz NAVIDAD
Po przeczytaniu naszej świątecznej opowiadanki rozwiąż quiz.
DOBBLES: NAVIDAD , czyli gra po hiszpańsku dla spostrzegawczych
Jak grać? Gracz musi znaleźć dwa takie same obrazki, ale zanim przejdzie dalej, musi je najpierw nazwać po hiszpańsku. Im więcej graczy, tym więcej śmiechu. Powodzenia !
Właśnie przeszłam escape room i muszę powiedzieć, że był świetny! Super nauka słownictwa przy tłumaczeniu i fajna świąteczna niespodzianka na koniec Zachęcam do rozwiązywania
Perfecto Olga, Gracias 😀
Dowiedziałam się wielu ciekawostek o zwyczajach w Hiszpanii, a przy okazji poćwiczyłam pasados, które są moją zmorą 😀 que divertido!
Que bien! has practicado mucho, espero que has aprendido también algo nuevo 😛
Świetny escape room, mnóstwo ciekawostek świątecznych i noworocznych . Dla końcowej nagrody warto poświęcić czas bo jest naprawdę Extra. Już nie możemy się doczekać sylwestra i 12 winogron – będziemy próbować zjeść wszystkie w wyznaczonym czasie.
Feliz ano nuevo !!!
super, dowiedziałam się dużo ciekawostek c: