Przejdź do treści
Strona główna » News » Wielkanoc w Hiszpanii …

Wielkanoc w Hiszpanii …

Hiszpanii Wielkanoc obchodzona jest bardzo uroczyście. Hiszpanie świętują w kościołach oraz na ulicach miast i wiosek, biorąc udział w licznych procesjach. Większy nacisk kładzie się na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie, więc nie ma zwyczaju składania sobie życzeń świątecznychHiszpania tak jak każdy inny kraj ma również swoje tradycje, potrawy .  Najbardziej “słynne” i “pokazowe” procesje są w Andaluzji.

Procesje Wielkiego Tygodnia...

Każdy region Hiszpanii w szczególny sposób obchodzi Wielki Tydzień. Powszechnym elementem są jednak procesje Wielkiego Tygodnia, które są zwykle organizowane przez grupy i stowarzyszenia zwane “cofradías“.Uczestnicy paradujący ulicami od swoich lokalnych kościołów do głównej katedry nazywani są „nazarenosami”. Każda parada niesie ze sobą duży krzyż i kolorowe platformy zwane „pasos”, często zwieńczone figurami Jezusa i Matki Boskiej. Nazarenosom towarzyszą orkiestry marszowe, które grają uroczystą muzykę. A wszyscy uczestnicy noszą peleryny „capirote”, które całkowicie zakrywają twarze i luźne peleryny, co jest typowym strojem grzeszników szukających pokuty.

pascua

1. Obrazy na ulicach

Obrazy, które kościoły przechowują w ciągu roku, wychodzą na ulicę, osadzone na tronach o ogromnej urodzie i otoczone pięknymi dekoracjami kwiatowymi.Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, nie możesz przegapić tej religijnej manifestacji, która ma rzeźby najlepszych hiszpańskich rzeźbiarzy, a także doskonałą próbkę złotnictwa.

2. Mantylki

Typowy hiszpański strój, który jest używany zwłaszcza w dniach Męki Chrystusa, aby ukazać żałobę i ból. Czarnej sukience, na znak szacunku, towarzyszy wspomniana mantyla tego samego koloru. Jest to rodzaj dużej ozdoby do włosów zwanej grzebieniem, która przykryta jest koronkowym płaszczem.

3. Kadzidło i wosk

Kolejną charakterystyczną cechą, która mówi nam ze jesteśmy już w  Wielkim Tygodniu, jest zapach kadzidła i resztki wosku na ulicach. Jest to delikatny obraz prawie każdej procesji gdzie najmłodsi uczestnicy chodząc za Nazarejczykami zbierają wosk, który topi się ze świec i robią z niego  duże kule.

4. Muzyka i procesja ?

Przez cały rok różne zespoły ćwiczą typowe melodie Wielkiego Tygodnia , które nabierają pogrzebowych wydźwięków. Najbardziej charakterystycznymi używanymi instrumentami są trąbki i bębny. Ten element jest bardzo ważny dla wszystkich tras z wyjątkiem tych znanych jako „ciche”.   W nich słychać tylko kroki Nazarejczyków i szum tronów w ruchu. 

5. Potrawy

  •  Potaje de garbanzos – czyli gulasz z ciecierzycy. Warianty tego dania są niezliczone i zależą zasadniczo od odmian żywności i regionalnej dostępności żywności. Najczęściej podawany z dynią, szpinakiem lub dorszem.
  • Torrija – to nic innego jak kromka chleba namoczona w  mleku, jajku i cukrze. Smażona na rozgrzanej oliwie. Podawana zazwyczaj z dodatkami: miodem, cynamonem ,winem i wybraną polewą.
  • Buñuelos – nic innego jak pączki z ciasta drożdzowego, wypełnione po brzegi kremem waniliowym. ( znajdziesz je na stołach , w zależności od regionu Hiszpanii)
  •  Hornazo – rodzaj ciasta z jajkiem, które można podawać na dwa sposoby, zarówno w formie wytrawnej :nadziewane chorizo lub wołowiną jak i słodkiej : z nadzieniem migdałowym.
  • Arroz con leche- nic innego jak ryż z mlekiem.
  • Filloas : To kolejny typowy galicyjski deser, bardzo podobny do naleśników.

  • Sopa de Ajo: : Jest to zupa na bazie czerstwego chleba i czosnku, która jest zazwyczaj typowa w Kastylii przez cały rok.

2 CIEKAWOSTKI :

1. WIELKI TYDZIEŃ – TANIEC ŚMIERCI

Gmina Verges w Gironie to  miejsce słynące z obchodów Wielkiego Tygodnia .

Taniec Śmierci to rodzaj tańca  , w którym uczestniczy dwoje dorosłych i troje dzieci, które przebrane za szkielety tańczą w rytm bębnów.

Ten taniec o średniowiecznym rodowodzie jest  reprezentacją grozy i śmierci  , jakich doświadczyła Hiszpania w czasie zarazy, gdzie chrześcijaństwo było nadzieją.

Taniec Śmierci obchodzony jest w Wielki Czwartek .

Na tym filmiku możecie zobaczyć jak to wygląda naprawdę;)

2.PROCESJA PIJAKÓW

Ta procesja jest  hołdem z szacunku dla szyderstwa, jakie wycierpiał Jezus Chrystus  , ciągnąc krzyż na Górę Kalwarię, aby został ukrzyżowany.

O świcie w  Wielki Piątek  obchodzona jest  procesja pijaków, zwana także procesją tłumów , ponieważ to turbos wyśmiewają obraz Jezusa, podczas gdy śpiewają, grają na trąbce i piją resolí, napój typowy dla Cuenca.

Wyobrażacie sobie jakby to było u nas??

A Ty jak spędzasz Święta Wielkanocne ? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu 😉 Będzie nam miło.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments